top of page
Szukaj

WIELKA SOBOTA. ADORACJA, SPOWIEDŹ, POŚWIĘCENIE POKARMÓW


Od godzin porannych, w naszej świątyni, tłumy nieprzebrane. Trwa Adoracja przy Grobie Pańskim, wierni przychodzą również, aby skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Rzecz jasna przez kilka godzin trwało również sakramentalium pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Kościół obchodzi Wielką Sobotę jako dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Już po zmroku rozpoczyna się celebracja Zmartwychwstania – Wigilia Paschalna. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.


Tajemnicę tego dnia oddaje jeden ze starożytnych tekstów, który w tym dniu jest czytany w porannej liturgii godzin. Nieznany autor tak ją przedstawia: „Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. 'Cisza wielka, bo Król zasnął’, ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków… Idzie, by odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę. Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w cieniu śmierci; by wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i Synem Ewy… Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem… Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, byś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych”.


Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. Dawniej poświęcenie miało miejsce po liturgii Wigilii Paschalnej, która celebrowana była w sobotni poranek. Liturgię przeniesiono na wieczór, zwyczaj święconki jednak pozostał, zaburzając trochę liturgiczny rytm.


W większych miastach jest również zwyczaj odwiedzania kościołów i modlitwy przy Grobach Pańskich, mających różny wystrój. Za półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu można uzyskać odpust zupełny pod stałymi warunkami. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy Świętej.




 
 
 

Comments


LOKALIZACJA

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY:

Plac Mieszka I

72-100 Goleniów

DOM ZAKONNY / PLEBANIA

BIURO PARAFIALNE

Ul. Jana Pawła II 25

72-100 Goleniów

KONTAKT

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

P.W. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

ul. Jana Pawła II 25

72-100 Goleniów

tel. 91 418 31 15
katarzynagoleniow@gmail.com 

NAPISZ DO NAS
  • Facebook

ARCHIDIECEZJA

SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA

https://kuria.pl/

TOWARZYSTWO

CHRYSTUSOWE

https://www.chrystusowcy.pl/

© 2035 by HARMONY. Powered and secured by Wix

PROJEKT I AUTOR: KS. RAFAŁ JERZY SORKOWICZ SChr

Terms & conditions

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Privacy policy

Accessibility statement

bottom of page