top of page
Patronka Katarzyna Aleksandryjska

Święta Katarzyna Aleksandryjska należała do najbardziej znanych świętych, szczególnie na Wschodzie, chociaż jej kult rozwinął się także i na Zachodzie. Jednakże mało jest o niej wiadomości. Są dwa opisy jej męki i śmierci, ale pochodzą dopiero z wieku VI i są powiązane z legendami. Są dwa świadectwa o św. Katarzynie z wieku IV, bliskie czasów świętej. Dali je św. Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej.

Według zachowanych źródeł Katarzyna pochodziła ze stolicy Egiptu, Aleksandrii, wywodziła się z królewskiego rodu. Była więc osobą zamożną i bardzo wykształconą we wszystkich ówczesnych dziedzinach. Miała wielu znamienitych kandydatów na męża, ale ich propozycje odrzucała, złożyła bowiem jako chrześcijanka dozgonny ślub czystości. W wieku 18 lat umacniała w wierze chrześcijan prześladowanych za czasów rzymskiego cesarza Maksencjusza. Próbowała również przekonać swoimi argumentami samego cesarza, obecnego wówczas w Aleksandrii, do wiary w Chrystusa. Maksencjusz zarządził dysputę grona kilkunastu filozofów z Katarzyną. Filozofowie zostali przekonani przez Katarzynę i nawrócili się na chrześcijaństwo. Katarzyna, jak bywało to z innymi chrześcijanami podczas prześladowań, była zmuszana do złożenia ofiary pogańskim bożkom, w konsekwencji do wyparcia się wiary w Chrystusa, lecz nie poddała się. Aresztowano ją i poddano strasznym torturom: „smagano żyłami wołowymi tak, że ciało męczennicy było jedną raną, morzono głodem, łamano jej kości, wreszcie ścięto mieczem” (W. Zaleski). Było to na początku IV wieku około roku 307-312. Według legendy ciało św. Katarzyny aniołowie przenieśli z Aleksandrii do kościoła klasztornego na Górze Synaj, gdzie relikwie świętej przebywają do dzisiaj (H. Fros, J. Zbiciak).

Katarzyna Aleksandryjska Parafia Goleniów
Katarzyna Aleksandryjska chrystusowcy

Liturgiczny obchód ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy, przypada na dzień 25 listopada i ma rangę wspomnienia dowolnego.

 

W ikonografii św. Katarzyna jest ukazywana „jako młoda dziewica o niezwykłej urodzie, w koronie na rozpuszczonych falujących włosach, w bogatej sukni, z księgą w dłoni lub jako męczennica z atrybutami męczeństwa (koło zębate, miecz), u jej stóp leży niekiedy głowa lub postać cesarza Maksencjusza; atrybutem Katarzyny jest także pierścień zaręczynowy, wkładany jej na palec przez Dziecię Jezus — jest to symbol mistycznych zaślubin z Chrystusem” (M. Jacniacka).

LOKALIZACJA

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY:

Plac Mieszka I

72-100 Goleniów

DOM ZAKONNY / PLEBANIA

BIURO PARAFIALNE

Ul. Jana Pawła II 25

72-100 Goleniów

KONTAKT

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

P.W. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

ul. Jana Pawła II 25

72-100 Goleniów

tel. 91 418 31 15
katarzynagoleniow@gmail.com 

NAPISZ DO NAS
  • Facebook

ARCHIDIECEZJA

SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA

https://kuria.pl/

TOWARZYSTWO

CHRYSTUSOWE

https://www.chrystusowcy.pl/

© 2035 by HARMONY. Powered and secured by Wix

PROJEKT I AUTOR: KS. RAFAŁ JERZY SORKOWICZ SChr

Terms & conditions

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Privacy policy

Accessibility statement

bottom of page